sp38 częstochowa
Dane szkoły
Szkoła Podstawowa nr 38
im. Ludwika Zamenhofa ul.Sikorskiego 56
42-200 Częstochowa
tel./fax 34 361-40-75
mail: sp38@edukacja.czestochowa.pl
sekretariat czynny od 8.30 do 15.30
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FacebookPrognoza pogody SP 38Szkolne celtyfikatyAktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 49
» Najnowszy użytkownik: Opanoruq
młodzi dla świata

YOUTH 4 EARTH –MŁODZI DLA ŚWIATAProjektZobacz program na facebooku
W kwietniu 2016 r. dobiegł końca trzyletni projekt „Młodzi dla świata”, mający na celu globalną edukację dla zrównoważonego rozwoju. W projekcie brały udział trzy kraje – Polska, Włochy i Chorwacja. Finał projektu przypadł w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. W III Alei NMP odbyła się wesoła parada, w której uczestniczyło 10 placówek biorących udział w projekcie. Uczniowie wraz z nauczycielami dotarli do Placu Biegańskiego, gdzie wspólnie śpiewali ekologiczne piosenki, prezentowali swoje stroje oraz odpowiadali na pytania, jak chronić naturę. Poza radosnymi wspomnieniami, w głowach młodych ludzi pozostało mnóstwo przydatnych w codziennym życiu wiadomości o tym, jak postępować, by nie szkodzić kolejnym pokoleniom.

Podsumowanie naszych szkolnych działań związanych z realizacją projektu- zobacz film

Uczniowie klasy II d nagrali film dla swoich kolegów z Burkina Faso, w którym odpowiadają na pytania oraz oprowadzają po szkole: zobacz film


Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji charytatywnej "Podziel się ciuszkiem z maluszkiem", organizowanej przez naszą szkolę w ramach projektu "Młodzi dla Świata".
Dzięki WAM udało się zebrać: ubranka dla dzieci w różnym wieku, ubrania dla kobiet, artykuły dla niemowląt i zabawki.
Zostały one przekazane do Domu Samotnej Matki w Żarkach i Przytuliska dla kobiet z dziećmi ,,Oaza" w Częstochowie.
Akcję wsparły:
Miejskie Przedszkole nr 20,
Miejskie Przedszkole nr 38,
Miejskie Przedszkole nr 42.
Dziękujemy.


Uczniowie klas I-III rozmawiali podczas zajęć na bardzo ważny temat – temat tolerancji. Zastanawiali się, co oznacza to słowo, jak być tolerancyjnym na co dzień. Efektem tych rozważań były plakaty, które przygotowały wszystkie klasy. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom i wychowawcom, którzy zaangażowali się w akcję charytatywną „Pomalujmy ich świat”. Dzięki WAM udało się zebrać mnóstwo artykułów szkolnych i sportowych dla najbardziej potrzebujących dzieci w Burkina Faso. Zostały one przekazane do koordynatora akcji – Miejskiego Przedszkola nr 38 w Częstochowie i niebawem będą wysłane do Afryki Zachodniej.


Zbiórka artykułów szkolnych oraz sportowych dla dzieci z Burkina Faso trwa już tylko do 10 marca.
Artykuły można dostarczać do sali P-17.

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z wręczenia zeszłorocznych darów:
Zobacz film
Zobacz film

Witaminy
W dniu 12 lutego klasy I b i Ie w ramach projektu,, Młodzi dla świata" postanowiły zorganizować dzień pełen witamin. W roli głównej były soczyste polskie jabłka. Każde dziecko za pomocą sokowirówki wycisnęło sobie świeży sok z soczystych jabłek, a następnie nastąpiła degustacja. Było pysznie i zdrowo.


„GŁODOMOREK” i „ODPADEK”
W ramach udziału w projekcie „ Młodzi dla świata” w naszej szkole, a dokładniej na stołówce pojawiły się dwa nowe pojemniki o wdzięcznych nazwach „GŁODOMOREK” i „ODPADEK”. W pojemnikach dzieci mogą umieszczać niedojedzone kanapki, bądź te czyste, których już nie mogą zjeść. Akcja ma na celu zaprzestanie wyrzucania jedzenia, poszanowania żywności, a także możliwość podzielenia się nienapoczętą kanapką z dzieckiem, które w danym dniu jej nie ma;)
Zdrowe jedzenie
Klasa 2a dba o swoją dietę, dobrze się odżywiając. Uczniowie w klasie wykonywali owocową sałatkę oraz zdrowe, kolorowe kanapki, które dodają energii i chęci do nauki i zabawy.Scenariusze zajęć


Zdrowe jedzenie
Zdrowe nawyki żywieniowe są niezwykle ważne dla nas wszystkich, a w szczególności dla młodego, rosnącego i rozwijającego się wciąż organizmu dziecięcego. W ramach nauki o zdrowym odżywianiu, uczniowie naszej szkoły spotkali się na prelekcji oraz warsztatach z panią dietetyk. Mogli własnoręcznie przygotować zdrowy posiłek i wysłuchać rad specjalisty. Uczniowie z zajęć wyszli z przekonaniem, że warto zwracać uwagę na to, co jemy.
Jogurt
W klasie I b kolejna dawka bomby witaminowej z serii zdrowe i pożywne śniadanie. Jest to wspaniała propozycja aby rozpocząć dzień. Tym razem dzieci robiły na śniadanie jogurt naturalny z kawałkami owoców, różnego rodzaju orzechów, pestek, suszonych owoców. Płatki górskie, amarantus nadały całości sytości. Jogurt osłodziliśmy miodem . Wszystko było przepyszne kolorowe i zdrowe.

Projekt „Młodzi dla świata” jest z nami już trzeci rok. Dzięki niemu młodzi ludzie dowiedzieli się m.in., jak zdrowo się odżywiać. Większość klas przybliżała ten temat nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Klasa II d na jesienne dni postanowiła przygotować witaminową kurację w postaci sałatki owocowej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Robimy sok
Klasa I d doskonale wie, jak zdrowe i smaczne są soki bez konserwantów. Dlatego pewnego listopadowego dnia wszystkie dzieci sięgnęły po kubek z dużą porcją witam. Uczniowie, pod czujnym okiem wychowawczyni, wyciskali sok z owoców i warzyw.
Wesołe kanapki
Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych w naszej szkole rozpoczyna się już od najmłodszych dzieci. Odpowiednie żywienie oparte na naturalnych produktach zmniejsza ryzyko nadwagi i chorób, a jednocześnie może podnieść odporność. Dzieci z klas pierwszych podczas zajęć wykonywały „wesołe kanapki”. W klasie odbyły się poprzedzające przygotowanie śniadania, zajęcia edukacyjne, dzięki którym dzieci poznały normy wynikające z piramidy żywieniowej. Znając receptę na właściwe odżywianie dzieci przyniosły zdrowe i pożywne produkty: ogórki, pomidory, sałatę, paprykę, oliwki, szczypiorek, rzodkiewkę oraz ser. Wspólnie zadbaliśmy o kulturalne przygotowanie stołów do posiłku oraz o podstawowe zasady higieny, czyli umycie rąk przed wykonywaniem kanapek. Mali kucharze wykazali się bogatą wyobraźnią. Z przyniesionych produktów powstawały kolorowe, wesołe kanapki.


Młodzi dla świata- podsumowanie
W sobotę, 30 maja 2015 r., miało miejsce podsumowanie drugiego roku działań na rzecz projektu „Młodzi dla świata”. Impreza odbyła się na Promenadzie Czesława Niemena. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali piękne eko-stroje, tworząc wesoły, kolorowy korowód. Można było także podziwiać uczniów klas tanecznych, pokazujących swe umiejętności na scenie. Podziwiano również oryginalne eko-prezenty, przygotowane przez dzieci z okazji Dnia Mamy. Zachęcamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami.
thegrowingschool


Scenariusz zajęć


Warsztaty Ekologiczne
Uczniowie klas pierwszych brali udział w warsztatach ekologicznych. Podczas nich utrwalili swoją wiedzę na temat prawidłowego segregowania śmieci. Oglądali film oraz sami podejmowali decyzje, które śmieci powinny znaleźć się w danym pojemniku.
Goście z Burkina Faso
W maju 2015 roku mieliśmy okazję gościć w naszej szkole wyjątkowych aktorów – przybyłych aż z Burkina Faso. Wszystko to działo się za sprawą projektu „Młodzi dla świata”, w którym uczestniczymy już drugi rok. Byliśmy świadkami niezwykłego spektaklu pt. „Où allons-nous” ( „Dokąd zmierzamy”). Była to powieść o człowieku, który dzięki swojej wyobraźni, wymyśla lub ponownie odkrywa nową technologię, służącą dla dobra ludzkości. Zapomina jednak, że nowa technologia szkodzi środowisku. W rzeczywistości każdego dnia generuje negatywne zjawiska tj.: degradacja gleby, zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza oraz wody. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili to, co działo się na scenie. Dzięki występowi mieli możliwość nie tylko dowiedzieć się, jak ważna jest nasza Matka – Ziemia, ale także poznać inną kulturę i zwyczaje.


Scenariusz zajęć


Transport


Pierwszy Dzień Wiosny


Ochrona energii


Ekologiczne doniczki
My i przyroda


Zajęcia z wolontariuszami
Działania edukacyjne


Zdrowe śniadanie
Scenariusz zajęć


Powitanie Wiosny

W Szkole Podstawowej nr 38 w Częstochowie dzieci przywitały Wiosnę. Młodszy pion bawił się ekologicznie, była świetna zabawa, konkursy, tańce, eko-quiz, fantastyczne stroje ze śmieci. Dzieci dały drugie życie śmieciom robiąc z nich piękną Marzannę. Dekoracja z gazet stanowiła piękne tło do zabawy i zdjęć. Po zabawie dzieci rozeszły się do klas przygotowując sobie zdrowe śniadania i sadząc kwiaty w przygotowanych eko- doniczkach. Była tez możliwości zrobienia sobie wesołego zdjęcia.


ZOBACZ ZDJĘCIA


MŁODZI DLA ŚWIATA – NA POLITECHNICE CZĘSTOCHOWSKIEJ

W piątek, 13 marca 2015 roku, klasy pierwsze, w ramach projektu Młodzi dla świata, odwiedziły Politechnikę Częstochowską.
Po Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki oprowadzał nas dr inż. Arkadiusz Szarek. Uczniowie mieli możliwość poznania budowy człowieka. Dowiedzieli się, jak ważny jest zdrowy tryb życia, poznali sposoby leczenia człowieka. Mogli obejrzeć pod mikroskopem fragment mózgu oraz chore płuco. W jednej z sal ćwiczyli na sprzętach sportowych, pomagających w rehabilitacji. Udali się także na halę, gdzie zobaczyli maszyny i roboty zdalnie sterowane, stworzone w celu pomocy człowiekowi.


ZOBACZ ZDJĘCIAProjekt "Youth 4 Earth - Młodzi dla świata"Szkolni koordynatorzy projektuDziałania edukacyjne / Nauczanie zrównoważonego rozwoju i MDG-7
Rok szkolny 2013/2014 i 2014/2015


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DNI ZIEMI
GUMOŁAP