sp38 częstochowa
Dane szkoły
Szkoła Podstawowa nr 38
im. Ludwika Zamenhofa ul.Sikorskiego 56
42-200 Częstochowa
tel./fax 34 361-40-75
mail: sp38@edukacja.czestochowa.pl
sekretariat czynny od 8.30 do 15.30
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FacebookPrognoza pogody SP 38Szkolne celtyfikatyAktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 49
» Najnowszy użytkownik: Opanoruq
Akcja czytelnicza - Miś przyjaciel najmłodszych
Akcja czytelnicza - Miś przyjaciel najmłodszychBiblioteka szkolna włączyła się w obchody Dnia Pluszowego Misia. Głównym celem akcji było między innymi: zainteresowanie dzieci książką, przedstawienie różnych sylwetek misiów - bohaterów literackich, filmowych i bajkowych.

Miś to jedna z najbardziej znanych i ulubionych zabawek każdego dziecka. Najmłodsi uczniowie świętowali Dzień Pluszowego Misia – z „pluszakami”, zagadkami, zabawami przy muzyce, nauką rymowanek o misiach. Czytano fragmenty książek o Misiach: od Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Paddingtona, aż po Troskliwe Misie. Przygotowano wystawkę książek oraz gazetkę przedstawiającą sławne misie. Galeria zdjęć z przeprowadzonych zajęć czytelniczych w oddziale przedszkolnym, w klasie 1a i b, 2 d, 3b.

Organizator akcji Iwona Tutak
Biesiada Zimowa
Biesiada ZimowaSerdecznie zapraszamy na "V Biesiadę Zimową", która odbędzie się 2 grudnia w piątek od godziny 17.00 do 19.00.
Zaczynamy na dużej sali gimnastycznej od występu teatrzyku, następnie występy taneczne klas Ia, IIA, IIIA.
Około 17.30 losowanie zaproszeń na dużej sali gimnastycznej. Wyroby oferowane na stanowiskach są wykonane własnoręcznie przez uczniów, rodziców , nauczycieli. Zapraszamy.

Reforma Edukacji
ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2016
ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2016ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2016 w ramach projektu edukacyjnego „W październiku biblioteki szkolne rządzą”

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych na stałe wpisały się w plan pracy biblioteki szkolnej i mają na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Tegoroczne święto bibliotek szkolnych przebiegało pod hasłem: „Książka to dopiero początek”.
Z głową w chmurach - zajęcia czytelnicze
Z głową w chmurach - zajęcia czytelniczeW listopadzie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego z podopiecznymi Przedszkola nr 38 w ramach programu CEO „PoczytajMY”.
Rozpoczęliśmy zajęcia od powitania i przedstawienia nowych czytających osób. W tym roku szkolnym dołączyły do programu dwie uczennice z klasy 4a: Martyna Matyjas i Nadia Pawyza. Dzieci bardzo miło powitały poczytajowy zespół.
Następnie zaprosiliśmy dzieci do obejrzenia inscenizacji wiersza Juliana Tuwima pt. „Dyzio marzyciel”. Po lekturze przyszedł czas na pytania sprawdzające stopień zrozumienia utworu, jak również na swobodne rozmowy w oparciu o poznany wiersz: O czym marzył Dyzio?, Co to znaczy marzyć?, Czy marzenia Dyzia były realne? Uświadomienie dzieciom, że marzenia mogą się spełniać lub nie, spełniają się tylko te realne.
W dalszej części zajęć zastanawialiśmy się, jaki jest walor wychowawczy tej historyjki? Wyjaśniliśmy, że warto posługiwać się wyobraźnią, mieć marzenia i dążyć do tego, by się one spełniały.
Po omówieniu lektury zaproponowaliśmy zabawę-pantomima „Moje małe, wielkie marzenie”. Chętne dzieci ruchem, gestem, mimiką pokazywały np. „Kim chcą być w przyszłości”, „Gdzie pragną spędzić wakacje”. Kolejna zabawa to „Pociąg pełen marzeń”, który zabrał dzieci w podróż po smakowitych wyspach np. na wyspę słodkich poziomek. Zabawa ruchowa polegała na tym, że dzieci miały wyobrazić sobie sytuacje przedstawione przez prowadzącą osobę i oddać je ruchem.

Na zakończenie zajęć podziękowaliśmy przedszkolakom za aktywny udział w zajęciach, życząc by ich marzenia się spełniły.

Szkolny koordynator programu: Iwona Tutak
NASI NAJMŁODSI WOLONTARIUSZE!
W sobotę 5 listopada w Centrum Diagnostyki i Terapii In Corpore w Częstochowie gościli podopieczni i wolontariusze Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.Pod opieką pani Asi wolontariuszami z naszej szkoły byli Maja, Oliwier, Eryk, Bartek,Igor,Martyna, Zosia. Uczestniczyli oni we wspólnych zajęciach dzielnie pomagając dzieciom z fundacji FAR w logoterapii, muzykoterapii, arteterapii oraz dogoterapii.
Niecodzienne zajęcia
Niecodzienne zajęcia17 października 2016 roku nasza szkoła przyłączyła się do inicjatywy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – wspólnie z całą Polską biliśmy Rekord Guinnessa w resuscytacji oddechowo-krążeniowej. Od godz. 12.00 do 12.30 chętni uczniowie brali udział w lekcji, podczas której przypomnieli sobie, w jaki sposób można uratować ludzkie życie. Każdy z nich miał okazję przećwiczyć resuscytację składającą się z dwóch elementów: ucisku klatki piersiowej oraz wdechu ratowniczego (w stosunku 30 uciśnięć : 2 wdechy). Z niecierpliwością czekamy na wyniki naszych działań. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym.
POCZYTAJOWE PRZYGODY
POCZYTAJOWE PRZYGODYW październiku Klub Czytelniczy rozpoczął druga edycję ogólnopolskiego programu CEO „PoczytajMY”. Nadal spotyka się z dziećmi z Filii miejskiego Przedszkola nr 38 w Częstochowie.
W tym roku szkolnym na lekturę wybraliśmy poezję Juliana Tuwima. Zadaniem naszym jest stworzenie takich sytuacji i klimatu, aby dać naszym podopiecznym możliwość przeżycia utworu poetyckiego, uwrażliwić ich na piękno żywego słowa. Na pierwsze spotkanie wybraliśmy utwór „Lokomotywa”. Nasi podopieczni poznali wygląd i zasady działania maszyny parowej na podstawie wiersza i ilustracji. Odbył się pokaz ilustracji lokomotyw: parowej, elektrycznej i spalinowej. Przeprowadziliśmy rozmowę na temat zasad bezpieczeństwa w czasie podróży pociągiem. Na zakończenie spotkania dzieci zostały zaproszone do zabawy ruchowej „Para buch, koła w ruch” przy piosence „Jedziemy pociągiem”. Mamy nadzieje, że dzięki temu utworowi, zachęciliśmy dzieci do rozwijania zainteresowań technicznych.

Szkolny koordynator programu: Iwona Tutak
Lekkoatletyka dla kazdego
Lekkoatletyka dla kazdegoW ostatni czwartek września odbyło się kolejne spotkanie lekkoatletyczne w naszej szkole w ramach projektu "Lekkoatletyka dla Każdego" w którym uczestniczyli uczniowie klas I i III.
Głosuj na nasza Szkołę
Głosuj na nasza SzkołęZagłosuj na bibliotekę SP 38 w Częstochowie!

Szkoła Podstawowa nr 38 im. Ludwika Zamenhofa w Częstochowie bierze udział w programie Empiku „ Wsparcie dla bibliotek szkolnych”.
W ramach projektu wykonaliśmy pracę konkursową, której tematem przewodnim jest hasło "Książki są fajne i kropka". Do konkursu zgłosiło się wiele szkół z całej Polski. Do 10 szkół, które uzyskają najwięcej głosów internautów trafi po tysiąc sztuk wybranych przez siebie książek.
Od października uruchomiona została aplikacja konkursowa. Każdy może oddać jeden głos dziennie na jedną wybraną bibliotekę do 6 listopada.

Gorąco zachęcamy WAS do głosowania na naszą szkołę!

Kliknij link i zagłosuj : Szkoła Podstawowa nr 38 im. Ludwika Zamenhofa ul. Sikorskiego 56, 42-200 Częstochowa

Szkolny koordynator akcji: Iwona Tutak

dokument
dokumentPoniżej do pobrania karta zgłoszenia do świetlicy.

Pobierz