sp38 częstochowa
Dane szkoły
Szkoła Podstawowa nr 38
im. Ludwika Zamenhofa ul.Sikorskiego 56
42-200 Częstochowa
tel./fax 34 361-40-75
mail: sp38@edukacja.czestochowa.pl
sekretariat czynny od 8.30 do 15.30
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
FacebookPrognoza pogody SP 38Szkolne celtyfikatyAktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 49
» Najnowszy użytkownik: Opanoruq
Warsztaty czytelnicze
Warsztaty czytelnicze
Warsztaty czytelnicze – niezwykli bohaterowie serii książek autorstwa Martina Widmarka.

W dniach 08 i 14 lutego 2017r. w naszej szkole odbyły się warsztaty czytelnicze, które poprowadziła przedstawicielka Wydawnictwa ZAKAMARKI. Warsztaty skierowane były do uczniów klas III i IV, mające na celu zachęcić do samodzielnego czytania oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci. Ich podstawą były książki opowiadające o przygodach młodych detektywów Lassego i Mai oraz historii pary przyjaciół Dawida i Larisy.
PoczytajMY
PoczytajMY
„Któż to jest ten mały pstryk”- zajęcia czytelnicze

Klub Czytelniczy w drugim semestrze kontynuuje spotkania z przedszkolakami w ramach programu „PoczytajMY”. W lutym zajęcia czytelnicze pt. „Któż to jest ten mały pstryk” prowadziły uczennice klasy 4a: Martyna Krawczyk i Martyna Matyjas pod opieką pani Iwony Tutak. Uczennice wystąpiły w roli „Świetlików” wprowadzając dzieci w świat energii elektrycznej.
Odblaski
Odblaski6 lutego 2017 roku nasza szkoła zapisała się wielkimi literami w świecie mody. Podczas gali, organizowanej przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Częstochowie, odbył się odblaskowy pokaz mody, w którym również my braliśmy udział. Było warto, ponieważ reprezentujące nas dziewczynki z klasy II d i III d zajęły pierwsze miejsce, wygrały wspaniałe nagrody, a dla szkoły telewizor. Uczestniczki udzielały także wywiadu do Polskiego Radia. Dzieci wspaniale się bawiły, tańczyły, śpiewały i właśnie poprzez zabawę utrwalały najważniejsze wiadomości dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze. Warto pamiętać, że odblaski są niezwykle potrzebne. Okazało się również, że mogą stać się modne!
Przekaż swój 1 %
Przekaż swój 1 %Przekaż 1% podatku na Szkołę Podstawową nr 38 w Częstochowie.
Fundacja studencka "Młodzi - Młodym" numer KRS 0000270261. W rubryce cel szczegółowy wpisz SP 38 108.

Dzięki współpracy z fundacją oraz sponsorom 1% na naszą placówkę nasza szkoła wzbogaciła się o nowy sprzęt muzyczny m.in. wzmacniacz mikrofony bezprzewodowe, głośniki oraz radiomagnetofony.

Link do Program PIT udostępnione przez FSMM.PL
WSPANIAŁA ZABAWA PODCZAS FERII
WSPANIAŁA ZABAWA PODCZAS FERIIWSPANIAŁA ZABAWA PODCZAS FERII W piątek, 20.01.2017 r., zakończyły się ferie organizowane przez naszą szkołę. W tym roku uczniowie mieli jeszcze więcej atrakcji, ponieważ były aż cztery wyjazdy. Jedynie poniedziałek spędziliśmy w murach szkoły, gdzie organizowane były różnorodne zajęcia: spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej w Częstochowie, zajęcia sportowe prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego, zajęcia z ju jitsu, zajęcia plastyczne, a także kulinarne, podczas których uczestnicy robili smaczne i zdrowe kanapki oraz sałatki owocowe.
Bal karnawałowy
Bal karnawałowyW styczniu odbył się bal karnawałowy dla klas I-III oraz oddziału przedszkolnego. Podczas imprezy tradycyjnie gościliśmy harcerki, które organizowały ciekawe konkursy. Zachęcać do zabawy nie było trzeba. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia.
„Gdzie są moje okulary?”- zajęcia czytelnicze
„Gdzie są moje okulary?”- zajęcia czytelnicze„Gdzie są moje okulary?”- zajęcia czytelnicze

W styczniu odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego z podopiecznymi Przedszkola nr 38 w ramach programu CEO „PoczytajMY”. Na lekturę wybraliśmy wiersz Juliana Tuwima „Okulary” ze względu na humorystyczny nastrój utworu. Zaprosiliśmy dzieci do obejrzenia inscenizacji wiersza. W rolę bohatera utworu wcielił się uczeń Karol Woś. Pan Hilary szukał okularów w dość zwariowany sposób i w nietypowych miejscach: w bucie, w szafie, pod kanapą, w mysiej dziurze, w piecu, itd. Dzieciom spodobał się wiersz, w trakcie inscenizacji było dużo śmiechu.
TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I KULTURY W NASZEJ SZKOLE
TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I KULTURY W NASZEJ SZKOLEOd 12 do 16 grudnia 2016 roku w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” obchodziliśmy TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I KULTURY.
Przyświecało nam wówczas hasło: Lekarstwem przeciwko agresji – życzliwość. Naszym założeniem było wzmocnienie właściwych, pozytywnych zachowań względem drugiej osoby. Aby rozweselić mury szkolne codziennie obowiązywał inny kolor, wiążący się z pozytywną symboliką:
- w poniedziałek – kolor żółty – „zrozumienie to każdego jest marzenie”,
- we wtorek – kolor czerwony – kolor życia i pozytywnych emocji,
- w środę – kolory różowy i niebieski – kolory wzbudzające empatię, symbolizujące uczciwość, życzliwość i wrażliwość,
- w czwartek – kolor pomarańczowy – dodający pozytywnej energii,
- w piątek – kolor zielony – kolor przyjaźni, nadziei i wiary w dobroć drugiego człowieka.
Uczniowie z wielkim zapałem przyłączyli się do tygodniowych działań. Podczas zajęć zostali zapoznani z genezą Światowego Dnia Życzliwości, rozmawiali o tym, dlaczego dobrze jest być życzliwym i miłym na co dzień. W większości klas przeprowadzone zostały zajęcia z e-podręcznikiem, poruszające tematykę życzliwości, jako najlepszego prezentu, którym możemy obdarować innych. Na lekcjach powstały plakaty, będące kodeksami życzliwości, a także indywidualne prace prezentujące tę tematykę. Uczniowie pisali pouczające wierszyki i opowiadania. Przeprowadzone zostały także rozgrywki sportowe, będące inspiracją do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Miejmy nadzieję, że przypomniane zasady kulturalnego i życzliwego zachowania zostaną na zawsze z nami.
Przyjedź do nas, Mikołaju
Przyjedź do nas, Mikołaju„Przyjedź do nas, Mikołaju” zajęcia czytelnicze

W dniu imienin Mikołaja odbyły się zajęcia czytelnicze dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas pierwszych. W roli asystentki Mikołaja wystąpiła pani Iwona Tutak.
Rozpoczęto spotkanie od przybliżenia dzieciom postaci św. Mikołaja w oparciu o teksty literackie „Dziwy prawdziwe” K. Rostworowska- Morawska i M. Rostworowski oraz „Wiersz o Mikołajach” Ludwik Jerzy Kern. Przeprowadzono rozmowę na temat treści czytanych utworów, oraz określenia: Kim był św. Mikołaj? Dlaczego tak radośnie obchodzimy jego imieniny 6 grudnia? Po lekturze nastąpiły swobodne wypowiedzi dot. określenia miejsca zamieszkania św. Mikołaja.
Konkurs
Konkurs30 listopada 2016r. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbył się VI Powiatowy Konkurs Piosenki Wszelakiej. Wzięło w nim udział ponad 30 wykonawców. Nasze dziewczyny odniosły wielki sukces:
Julia Michalska z IVa zajęła II miejsce, a Julia Toborek z VIa - I miejsce. Zwycięskiej Julii na skrzypcach akompaniowała na skrzypcach Klaudia Rydel z VIa. Opiekunem naszych gwiazd był Pan Piotr Skuza.
Gratulujemy!
Konkursu Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Konkursu Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej23 listopada 2016 roku w naszej szkole odbył się Wielki Finał Konkursu Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
W finale wzięło udział 5 uczniów : Maja Brol( klasa VIA), Mateusz Sznober( Klasa IVB), Natalia Majchrzak( klasa VIB), Maja Janus( klasa VIA) oraz Michał Kowalczewski( klasa VB).
W ostatecznej rozgrywce uczniowie musieli odpowiedzieć na wylosowane pytania, przetoczyć ser slalomem, podać nazwę budynku, którego opis był odczytany, rozpoznać osobę lub wydarzenie. Zadania były różnej trudności jednak zwycięzcą okazała się Maja Brol z klasy VIA. Po dogrywce o drugie miejsce okazało się ,ze należy przyznać to miejsce dwóm osobom- Mai Janus oraz Michałowi Kowalczewskiemu. Trzecie miejsca zajęli także wspólnie Natalia Majchrzak oraz Mateusz Sznober. Finaliści otrzymali dyplomy oraz nagrody.