W październiku biblioteki szkolne rządzą
W październiku biblioteki szkolne rządzą Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w plebiscycie na najciekawszą książkę. Oddano 129 ważnych głosów na tytuły beletrystyki adresowanej do młodych czytelników. Najwięcej punktów uzyskał cykl siedmiu powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa zatytułowany Opowieści z Narnii oraz serii książek brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling Harry Potter.
Nasi uczniowie brali udział w Wojewódzkim konkursie fotograficznym „Biblioteka w oczach czytelnika”, zorganizowanym przez Sekcję Bibliotekarską przy Zarządzie Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach. Prace konkursowe wykonały: Matylda Szymczyk i Kinga Woś z klasy 4a .
Uczniowie mieli również okazję obejrzeć wystawkę „Książka - środek transportu” wyeksponowaną na holu oraz gazetkę okolicznościową „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2015”.
W październiku odbył się cykl zajęć literacko – plastycznych pt. „Wesołe wierszyki na jesienne dni". Akcja czytelnicza skierowana była do dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas 1-3 nauczania wczesnoszkolnego. Uczniowie wysłuchali wierszy Ludwika Jerzego Kerna „Żyrafa u fotografa” (1 klasy), Lecha Pijanowskiego "Kolorowa krowa” (2 klasy), Wandy Chotomskiej "Dlaczego cielę ogonem mielę" (3 klasy). Te rymowane historyjki nie tylko uczą, ale i bawią. Tematem przewodnim zajęć były zwierzęta. Dla najmłodszych dzieci odbyły się zajęcia czytelnicze pt. „Miś przyjaciel najmłodszych”. Zajęciom czytelniczym towarzyszyły ćwiczenia na motywach utworu, zagadki, zabawy ruchowe, oraz warsztaty plastyczne.
Święto bibliotek szkolnych zaakcentowano również na XII Regionalnym Forum Bibliotekarzy. W czasie, którego nastąpiło podsumowanie konkursów przeprowadzonych w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2015. Nasza biblioteka zajęła trzecie miejsce w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym adresowanym do nauczycieli „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie”. Fotografie wykonano na zajęciach literacko – plastycznych pt. „Żyrafa w obiektywie”. Autorem prac konkursowych jest nauczyciel bibliotekarz- Iwona Tutak. W ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMY” odbyły się zajęcia czytelnicze pt. „Bajkowe MISIE”. Uczestnikami spotkania były dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 38 w Częstochowie. W zajęciach uczestniczyły dwie grupy przedszkolaków: „Myszki” oraz „Żabki”. Dzieci wysłuchały wierszy- rymowanek o misiach oraz obejrzały książki zilustrowane bajkowymi postaciami. Po lekturze był czas na wspólną zabawę ruchową przy piosence „Jadą, jadą misie”. Projekt „W październiku biblioteki szkolne rządzą” został opracowany i przeprowadzony przez nauczyciela bibliotekarza Iwonę Tutak. Do realizacji zajęć wykorzystano książki z księgozbioru biblioteki szkolnej.
Podejmowane działania w ramach święta bibliotek wpisują się w program MEN „Książki naszych marzeń”.