PoczytajMY
PoczytajMYPodczas tego spotkania Mis Paddington wprowadził dzieci w tradycje z angielskiego kręgu kulturowego oraz pomógł dostrzec podobieństwa i różnice w angielskich i polskich tradycjach. W role asystentów Mikołaja wcielili się Matylda Szymczyk, Kinga Woś i Karol Woś z klasy 4a oraz bibliotekarz pani Iwona Tutak.

Rozpoczęliśmy od ćwiczenia polegającego na odgadywaniu „Lista zakupów”. Pani Brown przygotowała Paddingtonowi zaskakującą listę zakupów. Biedny miś musi się trochę nagłowić, by wymyślić, jakie produkty ma przynieść w swoim koszyku. Przedszkolaki pomogły misiowi sporządzić listę zakupów. Kolejne ćwiczenie to „Porządki w koszyku”. Dzieci miały za zadanie posegregować zakupy według różnych kategorii. Posłużyły w tym celu rekwizyty i karty obrazkowe. Zaproponowaliśmy dzieciom zadanie dotyczące różnic i podobieństw kulturowych „Nakrywanie do stołu” przy użyciu rekwizytów i materiałów z poprzedniego ćwiczenia. Dzieci miały za zadanie położyć odpowiednie produkty i dania na właściwym stole oraz wskazać elementy wspólne znajdujące się w obu kulturach. W dalszej części spotkania przeprowadziliśmy rozmowę na temat „Gdzie święty Mikołaj zostawia prezenty?”. Dzieci spontanicznie opowiadały swoje doświadczenia. Przedszkolaki dowiedziały się, że angielskie dzieci czekają na Świętego Mikołaja aż do Bożego Narodzenia a podarunki znajdują w specjalnych skarpetach zwanych Christmas Stockings.
Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą ruchową „Naśladowanie Świętego Mikołaja”. Odegrały scenkę - wizyta Świętego Mikołaja w jednym z angielskich domów. Dzieci były bardzo pomysłowe i ekspresyjne, wszyscy świetnie się bawili.

Szkolny koordynator programu p. Iwona Tutak